ISO 45001 w fazie finalnej (FDIS)
370 milionów wypadków w pracy w ciągu roku, z czego 2,78 miliona to wypadki śmiertelne!
Co dzień 7600 ludzi ginie w wypadkach przy pracy lub z powodu chorób związanych z wykonywaniem zawodu. To obciążenie zarówno dla pracodawców, pracowników jak i całej gospodarki. Powodem tych obciążeń są nieobecności w pracy, rosnące składki ubezpieczeniowe czy wcześniejsze przejścia na emeryturę. Celem ISO 45001 jest pomoc w zapewnieniu bezpiecznego i higienicznego środowiska pracy oraz minimalizacja lub zapobieganie wypadkom, obrażeń oraz chorób związanych z wykonywaniem zawodu. Wytyczne tej normy powinny zagwarantować poprawę warunków pracy oraz poprawę wyników z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Bezpieczeństwo to fundamentalne pojęcie dla każdego biznesu. ISO 45001 to długo wyczekiwana norma Systemu Zarzadzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. Jest to norma ogólna zawierająca wymagania i wytyczne stosowania przy określaniu bezpieczeństwa w pracy i będąca wyznacznikiem do ujednolicenia kierunku strategicznego firm z systemami zarzadzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Organizacje będą monitorować zagrożenia, te wewnętrzne i zewnętrzne, które mogą mieć wpływ na działalność firm. Norma ISO 45001 zastąpi normę OHSAS 18001, uwzględniając przy tym zasady tej normy czy innych krajowych lub międzynarodowych norm, konwencji i standardów dotyczących bezpieczeństwa w pracy. Ułatwi ona wdrożenie i certyfikowanie tego standardu, co będzie wielką zaletą dla organizacji oraz usprawni działania w firmach na rynku międzynarodowym. Będzie ona pierwszą światową normą tego rodzaju. Prace nad nią trwały bardzo długo, od czasu przyjęcia projektu minęło prawie 5 lat. ISO 45001 właśnie osiągnął poziom FDIS (Final Draft International Standard) co oznacza, że niedługo będziemy mogli ją wdrażać, ale nadal można zgłaszać opinie na temat projektu przed jego ostateczną publikacją. Można to zrobić za pośrednictwem krajowego członka ISO, który zgłosi wszelkie komentarze do komitetu projektowego ISO, ISO / PC 283, którego sekretariat jest obecnie zarządzany przez British Standard Institute, z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Oczekuje się, że norma zostanie opublikowana w marcu 2018 roku.
Norma będzie kolejną normą [patrz: ISO 14001, ISO 27001, itd.], bazującą na Załączniku SL, który wprowadzono wraz z nową edycją ISO 9001:2015.
Autor: Elizabeth Gasiorowski-Denis
Źródło: https://www.iso.org
Tłumaczenie i opracowanie: Anna Pinkosz-Ganuri