70 lat ISO
W 2017 roku ISO obchodzi swoje siedemdziesięciolecie! Historia ISO rozpoczęła się w 1946 roku. W Londynie zebrali się wówczas delegaci z 25 krajów, aby omówić przyszłość standaryzacji. Rok później, 23 lutego 1947 r., ISO oficjalnie rozpoczęła swoją działalność. W tych trudnych powojennych czasach członkowie-założyciele widzieli w Międzynarodowych Standardach klucz do skutecznych działań na rzecz odbudowy zniszczeń wojennych.
W roku 1947 celem początkującej jeszcze organizacji było ułatwienie koordynacji oraz ujednolicenie standardów opracowanych przez instytucje członkowskie, z których wszystkie funkcjonowały jako jednostki normalizacyjne w swoich krajach. Założyciele postanowili, że organizacja będzie otwarta dla każdego kraju chcącego z nią współpracować – na równych prawach i z takimi samymi obowiązkami.
Te fundamentalne zasady obowiązują do dziś, a rodzina ISO liczy sobie aż 163 członków z niemal każdego kraju na świecie. W międzyczasie standaryzacja zmieniła się diametralnie, a normy ISO, regulujące niemalże każdy aspekt technologii i biznesu, niezmiennie gwarantują pozytywne zmiany we wciąż ewoluującym świecie.
Pierwsze kroki
Po utworzeniu organizacji, założono 67 grup ekspertów (zwanymi komitetami technicznymi) zajmujących się konkretnymi dziedzinami techniki, np. gwintami śrub, technologią morską, przemysłem spożywczym, tekstylnym, farbami czy wyposażeniem laboratoriów. Każda z nich posiadała uprawnienia do opracowywania Międzynarodowych Standardów. Doprowadziło to do powstania w 1951 r. pierwszej normy ISO (normy nazywano wtedy ‚zaleceniami’) – ISO/R 1:1951, “Standardowe temperatury referencyjne dla przemysłowych pomiarów długości”. Od tamtej pory portfolio ISO wzbogaciło się o ponad 22.000 norm wspierających zmiany w dziedzinie techniki, środowiska czy społeczeństwa na świecie.
“Przez 70 lat ISO stworzyła normy, które kształtowały naszą historię i towarzyszyły najważniejszym innowacjom na świecie. Od normalizacji surowców, komponentów i sprzętu dla przemysłu lotniczego i samochodowego aż do pomiaru substancji zanieczyszczających środowisko, od stworzenia systemu zarządzania zapewniającego bezpieczeństwo żywności w łańcuchu dostaw aż po stworzenie wytycznych do interakcji między ludźmi a robotami – potrzeba międzynarodowej standaryzacji, nieustannie ewoluowała wraz ze zmieniającymi się potrzebami przemysłu i społeczeństwa”, mówi Prezydent ISO, dr Zhang Xiaogang.
Rosnąca społeczność
Przez wszystkie lata ISO dokładała wszelkich starań, aby powiększyć grono zainteresowanych swoimi działaniami, przyciągając do siebie rozmaite podmioty, w tym konsumentów czy kraje rozwijające się. W latach 1950-tych wiele krajów rozwijających się wstąpiło do ISO. Aby spełnić ich potrzeby, w 1961 powstaje Komitet ISO dla spraw krajów rozwijających się (ISO/DEVCO), co pomaga im w osiąganiu maksymalnych korzyści z prac przeprowadzanych na rzecz standaryzacji. Obecnie trzy czwarte członków ISO pochodzi z krajów rozwijających się.
Zwiększenie satysfakcji oraz poprawa bezpieczeństwa konsumentów to kolejna istotna rola norm. Integrowanie ich opinii w procesie opracowywania norm jest więc nieodzowne, ponieważ taka praktyczna perspektywa sprawia, że kwestie bezpieczeństwa i jakości są traktowane w należyty sposób. Ważność roli konsumenta została potwierdzona stworzeniem w 1978 Komitetu Rady ds. Polityki Konsumenckiej, znanej obecnie jako Komitetu ISO ds. polityki konsumenckiej (ISO/COPOLCO), celem promowania interesów konsumenta w normach.
Skuteczne i wieloaspektowe zaangażowanie zainteresowanych stron jest niezbędne do utrzymania prawidłowego funkcjonowania Standardów Międzynarodowych. Dla zapewnienia mocnej więzi pomiędzy normami a innowacjami, ISO nawiązało współpracę z siecią globalnych i krajowych organizacji, w tym partnerstwo z Międzynarodową Komisja Elektrotechniczną (IEC) czy Międzynarodową Unią Telekomunikacyjną (ITU), a także z ponad 700 organizacjami międzynarodowymi zajmującymi się kwestiami normalizacji. Co więcej, wkład dużych i małych firm, instytucji normalizacyjnych oraz rządów na całym świecie ma również fundamentalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ISO.
Wyzwania, które niesie przyszłość
“W ciągu ostatnich 70 lat ISO opracowało normy, które napędzały postęp w przemyśle, wspierały globalny handel oraz postęp w dziedzinie zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Ale to dopiero początek.”, mówi dr Zhang.
“Patrząc w przyszłość jasno widzimy, że przed naszym światem stoi wiele wyzwań, które przekraczają granice między krajami. Zmiany klimatyczne, niedobór wody, bezpieczeństwo cyfrowe oraz migracja na masową skalę to tylko niektóre ze spraw, które wymagają zintegrowanych działań na szczeblu międzynarodowym.”
Wiele z tych wyzwań zostało ujętych w 17 Celach Zrównoważonego Rozwoje (SDGs) przyjętych przez ONZ jako część ich Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030. Rozpoczęte w 2015, określają zadania na następne 15 lat i pomagają skoncentrować działania międzynarodowej społeczności na rzecz eliminacji biedy, ochrony planety i zapewnienia dobrobytu wszystkim jej mieszkańcom.
“Społeczność ISO posiada wiele norm, które pomagają organizacjom oraz firmom na realizację tej agendy”, mówi prezydent ISO. “Jesteśmy gotowi, aby zapewnić wydajne narzędzia ułatwiające rozmaitym społecznościom na całym świecie stawić czoła tym wyzwaniom i stworzyć lepszy świat. “Przyszłość standaryzacji jest obiecująca.”
źródło: www.iso.org
tłumaczenie: