Nowy komitet projektowy ISO na rzecz kontroli pochodzenia wyrobów
Skąd możemy wiedzieć, że nasza butelka szampana to prawdziwy McCoy? Jaką mamy pewność, że nasze buty faktycznie zostały wyprodukowane we Włoszech, a mleko rzeczywiście było pasteryzowane?Identyfikowalność – funkcjonująca również pod określeniem ‘śledzenia pochodzenia wyrobów (ang. traceability / chain of custody) jest ważna dla potwierdzenia autentyczności, a co za tym idzie jakości i bezpieczeństwa na dobrą sprawę każdego wyrobu. Aby nam to ułatwić powstał właśnie nowy komitet ISO.
Począwszy od takich surowców jak bawełna, a skończywszy na koszulce w Twoim ulubionym sklepie, znajomość i analiza określonych cech (np. kraju pochodzenia, wpływu na środowisko i/lub procesu produkcyjnego) nabiera rosnącego znaczenia i jest coraz częściej wręcz wymagana przez konsumentów. Dlatego też identyfikowalność, a z związku z tym również przejrzystość, dają poczucie pewności oraz lepsze zrozumienie specyfiki produkcji, co z kolei pozwala na zredukowanie ryzyka w sferze ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i jakości. W wielu przypadkach jest to już nawet kwestia regulowana prawem. Sprawdzony system zarządzania pochodzeniem produktu jest w związku z tym kluczowy dla systemów kontroli jakości.
Istnieje wiele systemów i programów kontroli pochodzenia produktu (ang. CoC), każdy ze swoją własną semantyką, prezentacją i branżową specjalizacją – CoC dla bezpiecznej żywności, zrównoważonego rolnictwa czy zgodności w produkcji. Jednakże sama już ich liczba mnoży wręcz niepotrzebne warstwy administracji zwiększając tym samym koszty i zamykając małym firmom drzwi do rynków międzynarodowych. Mając to właśnie na uwadze, założono nowy komitet projektowy ISO – ISO/PC 308 – Kontrola Pochodzenia (ang. Chain of Custody), którego zadaniem jest ułatwienie śledzenia pochodzenia produktu wszystkim podmiotom w łańcuchu dostaw dzięki zastosowaniu jednolitego języka ISO na całym świecie.
Według przewodniczącego ISO/PC 308 Roba Businka, „Rozpowszechnianie systemów identyfikujących oraz definicji powoduje niepotrzebne nieporozumienia, niejasności oraz generuje zbędne koszty u wszystkich graczy w łańcuchu dostaw. Zaproponowany ogólny standard kontroli pochodzenia zdefiniuje modele łańcucha dostaw oraz odpowiednie poziomy kontroli pochodzenia oraz konkretne wymagania związane z administracją, przelicznikami czy czynnościami natury fizycznej, tym samym upraszczając dostęp do rynku dzięki jednolitemu językowi i kryteriom na całej rozciągłości łańcucha dostaw .”
„Miejmy nadzieję, że zarówno istniejące jak i nowe systemy certyfikujące będą w stanie odnieść się do standardów ISO w kwestii terminologii w dziedzinie wymogów dla łańcuchów dostaw, upraszczając tym samym ocenę zgodności dla różnych narzędzi certyfikujących produkty i zmniejszając zbędne powielenia lub nieporozumienia.”
Komitet rozpoczął już starania na rzecz uzyskania poparcia dla prac projektowych od różnych organizacji z wielu sektorów, w tym branży spożywczej, dóbr konsumenckich, energetycznej i budowlanej, a także systemów certyfikujących oraz rządu.
Autor: Clare Nade, 10 lutego 2017
źródło: www.iso.org
tłumaczenie: