Podsumowanie roku 2014 przez IAF MLA
Międzynarodowe Forum Akredytacyjne IAF i jednostki akredytujące, będące jego członkami dokładają znacznych starań i inwestują znaczne zasoby, aby utrzymać integralność i spójność MLA (ang. Multilateral Recognition Arrangement – umowa o wielostronnym uznawaniu) poprzez proces wzajemnej oceny. W niniejszym raporcie przedstawiono szczegółowe działania wykonywane w ramach procesu wzajemnej oceny, aby organy nadzorujące, osoby opracowujące specyfikacje oraz przedsiębiorstwa mogły mieć zaufanie do Umowy.
IAF MLA
Umowa o wielostronnym uznawaniu IAF MLA ma na celu dać użytkownikom w krajach, w których są jednostki akredytujące będące sygnatariuszami IAF MLA, pewność, że równorzędne jednostki certyfikujące w innych krajach działają według tych samych standardów, jak w ich własnym kraju.
Akredytacje przyznawane przez jednostki akredytujące będące sygnatariuszami IAF MLA uznawane są na całym świecie w oparciu o równorzędne programy akredytacji, co ogranicza koszty i dodaje wartość dla przemysłu i klientów.
Dlatego też w przemyśle międzynarodowym polega się na certyfikatach w dziedzinie systemów zarządzania, wyrobów (w tym usług i procesów), pracowników oraz innych podobnych programów oceny zgodności wydawanych przez jednostki akredytowane przez sygnatariuszy IAF MLA.
MLA przyczynia się do swobody światowego handlu eliminując bariery techniczne. IAF pracuje nad najskuteczniejszym sposobem uzyskania pojedynczego systemu spełniającego następujący cel:
„Jedna certyfikacja, akceptacja wszędzie”
Znak IAF MLA
Znak IAF MLA może być używany przez jednostki akredytujące do demonstrowania statusu jako sygnatariusza IAF MLA. Akredytowane jednostki certyfikujące również mogą używać znaku wraz z symbolem akredytacji stosowanym na ich certyfikatach, pod warunkiem że te certyfikaty wydawane są w związku z programem zatwierdzonym przez IAF.
Znak pokazuje, że certyfikat wydała jednostka certyfikująca akredytowana przez sygnatariusza IAF MLA i można odtworzyć jego pochodzenie aż do najwyższego organu. Jest to pewność, że certyfikat jak i wystawiająca go jednostka mają wysoki standard kompetencji i zasługują na zaufanie, ponieważ uznano ich zgodność z tym samym zestawem norm na poziomie globalnym.
Zakres IAF MLA
W roku 2014 członkowie IAF uzgodnili:
a) rozszerzenie głównego zakresu IAF MLA o akredytację jednostek prowadzących walidację i weryfikację dotyczące gazów cieplarnianych w ramach IAF MLA w oparciu o główny zakres, ISO 14065.
W zakres IAF MLA wchodzą:
1) cztery zakresy główne:
Akredytacja jednostek certyfikujących systemy zarządzania, akredytacja jednostek certyfikujących produkty, akredytacja jednostek certyfikujących dla osób oraz jednostek prowadzących walidację i weryfikację dotyczące gazów cieplarnianych,
2) pięć podzakresów dla systemów zarządzania:
a. ISO 9001 – Systemy zarządzania jakością – Wymagania,
b. ISO 14001 – Systemy zarządzania środowiskowego – Wymagania i wytyczne stosowania,
c. ISO 13485 – Wyroby medyczne – Systemy zarządzania jakością – Wymagania do celów przepisów prawnych,
d. ISO/TS 22003 : 2007 – Systemy zarządzania bezpieczeństwem żywności – Wymagania dla jednostek prowadzących audyt i certyfikację systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności oraz ISO 22000 – Systemy zarządzania bezpieczeństwem żywności – Wymagania dla każdej organizacji należącej do łańcucha żywnościowego,
e. ISO/IEC 27006 : 2011 – Technika informatyczna – Techniki bezpieczeństwa – Wymagania dla jednostek prowadzących audyt i certyfikację systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz ISO 27001 Technika informatyczna – Techniki bezpieczeństwa – Systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji – Wymagania,
3) jeden podzakres dla produktu: Globalne Dobre Praktyki Rolnicze Zintegrowane zapewnianie bezpieczeństwa i jakości w gospodarstwie (ang. Global G.A.P. IFA) Wymagania ogólne oraz Globalne Dobre Praktyki Rolnicze Zintegrowane zapewnianie bezpieczeństwa i jakości w gospodarstwie (ang. Global G.A.P. IFA) Punkty kontrolne i kryteria zgodności,
4) nie ma podzakresów dla certyfikacji osób oraz jednostek prowadzących walidację i weryfikację dotyczące gazów cieplarnianych,
Zakres główny oznacza, że na certyfikatach można „tak samo polegać”, ponieważ jednostki oceniające zgodność stosują się do tej samej normy.
Podzakres oznacza, że certyfikaty są „równorzędne”, ponieważ systemy zarządzania lub wyroby opierają się o tą samą normę.
Sygnatariusze IAF MLA
Umowie IAF MLA nadano strukturę bazującą na istniejących i opracowywanych regionalnych umowach MLA ustanowionych na całym świecie. IAF udzieliło Szczególnego Uznania programom MLA trzech Regionalnych Grup Akredytacyjnych: European co-operation for Accreditation (EA – Europejska Współpraca w dziedzinie Akredytacji), Pacific Accreditation Cooperation (PAC – Współpraca Akredytacyjna Pacyfiku) oraz InterAmerican Accreditation Cooperation (IAAC – Współpraca Akredytacyjna Ameryk), w oparciu o przyjęcie umów o wzajemnym uznawaniu ustanowionych w ramach tych organizacji.
Uznaje się, że członkostwo w EA MLA, PAC MLA lub IAAC MLA w zakresie uznanych programów spełnia wymaganie członkostwa w IAF MLA. Członkowie IAF będący również sygnatariuszami tych regionalnych MLA zostają automatycznie przyjęci do IAF MLA w zakresie uznanych programów.
Istnieje niewielka liczba jednostek akredytujących będących członkami IAF, które nie są członkami Regionalnej Grupy Akredytacyjnej. Określa się je mianem „niestowarzyszonych” jednostek akredytujących. Niestowarzyszone jednostki akredytujące mogą zwrócić się bezpośrednio do IAF, aby stać się sygnatariuszami IAF MLA.
W ostatnich latach wzrasta liczba sygnatariuszy IAF MLA, co daje pewność przedsiębiorstwom i organom nadzorującym w większej liczbie gospodarek. Pełną listę sygnatariuszy IAF MLA – stan na grudzień 2014 r. – zawiera Załącznik nr 1.
Istnieją trzy inne Regionalne Grupy Akredytacyjne, które pracują nad ustanowieniem własnych MLA w ramach przygotowań do ubiegania się o Szczególne Uznanie IAF dla ich programów MLA. W uznaniu dla tych działań niniejszym raportem objęto Southern African Development Community in Accreditation (SADCA – Wspólnota Rozwoju Afryki Południowej w Akredytacji), African Accreditation Cooperation (AFRAC – Afrykańska Współpraca Akredytacyjna) oraz ARAB Accreditation Cooperation (ARAC – Arabska Współpraca Akredytacyjna).
Źródło: IAF.nu
Tłumaczenie: www.5sTRANSLATE.pl
Opracowanie: Daniel J. Kowalski