SME – niewykorzystany potencjał cz. 1
Pod tajemniczym skrótem SME (Small & Medium Enterprises, czyli Małe i Średnie Przedsiębiorstwa – MŚP) kryje się jeszcze bardziej tajemnicza siła. Siła, której nie widzimy w mediach, o której nie słyszymy w dużych rozgłośniach radiowych, o której nie czytamy w ogólnokrajowych czasopismach. SMEs mogłyby z powodzeniem zaangażować się w pracę nad tworzeniem nowych lub aktualizacją istniejących standardów, ale czasem nie wiedzą jak i po co, a czasem nie mają i nie znają bodźca, aby to uczynić.
Aby zmienić tą sytuację, CEN-CENELEC dnia 28 maja 2013 w Brukseli zorganizował konferencję, na którą zaproszono przedstawicieli zarówno MŚP, jak i organizacji odpowiedzialnych za kształcenie. Nie zabrakło oczywiście środowisk związanych z tworzeniem i wdrażaniem standardów.
Podczas konferencji podkreślano rolę standaryzacji w życiu publicznym i sektorze gospodarczym, która będąc kluczowym, ale zazwyczaj niedostrzegalnym narzędziem, wpływa na zwiększenie produktywności, tworzenie miejsc pracy, poszerzenie obszaru aktywności, a to tylko z niektórych plusów. Mówiąc o wpływie standardów na nasze życie i funkcjonowanie organizacji koncentrowano się na odwróceniu zależności, co oznaczałoby większe zaangażowanie sektora MŚP w prace nad istniejącymi lub nowymi standardami, a nie tylko korzystanie ze standardów. Dlaczego współpraca w tym zakresie powinna być dla wszystkich priorytetem? Przemawiają za tym liczby… Według danych szacunkowych przekazanych podczas konferencji w Europie mamy obecnie około 23 miliony firm MŚP, które generują blisko 60% wartości dodanej całej europejskiej gospodarki. Nie wspominając już o tym, że te oto przedsiębiorstwa – działające głównie na lokalnych rynkach – integrują społeczność i tworzą nowe miejsca pracy. Według wyliczeń zaprezentowanych przez Pana Daniela CALLEJA CRESPO (Dyrektora Generalnego ds. Przedsiębiorczości i Przemysłu przy Komisji Europejskiej) przedsiębiorstwa z sektora MŚP tworzą 85% nowych miejsc pracy. W Polsce sektor MŚP reprezentowany jest przez ponad 1,6 miliona jednostek, gdzie zatrudnionych było w 2011 roku około 6,5 mln osób, co daje przybliżoną liczbę 4 osób na firmę (źródło: parp.gov.pl).
Standaryzacja dopuszcza wszystkie partie w udziale tworzenia standardów, ale w większości przypadków małe i średnie przedsiębiorstwa nie są w tym obszarze aktywne, gdyż albo mają zbyt małą wiedzę na ten temat, albo nie mają odpowiednich środków (zasobów ludzkich lub pieniężnych). 70% respondentów odpowiedziało, że chciałoby, aby SMEs uczestniczyły w tworzeniu standardów, ale czy jest to możliwe bez zwrotu w podejściu do tak ważnego sektora? W przeciągu ostatnich – prawie 25 – lat zmieniło się podejście do MŚP w Polsce, ale wciąż – i tu mówię z pozycji właściciela micro przedsiębiorstwa, brakuje metodologii „pull”, to znaczy, że MŚP muszą same angażować ogromne zasoby czasu i pieniędzy, aby uzyskać potrzebne do rozwoju i sprawnego funkcjonowania informacje. Tym samym widzę ogromną potrzebę zwiększenia działalności informacyjnej instytucji odpowiedzialnych za SME w Polsce (wzorem np. systemu brytyjskiego, któremu mogłem się przez krótki czas przyglądać).
W kolejnym artykule postaram się przedstawić kilka propozycji i instrumentów wsparcia dla SME w obszarze standaryzacji, włączając zasadę „think small”, co wcale nie oznacza „myśl mało”…
Daniel Kowalski
Źródło: www.cen-cenelec.org; www.parp.gov.pl
Tłumaczenie i opracowanie własne